VFX Academy

Jsme UPP VFX Team. Společně vytváříme výjimečné vizuální efekty do těch nejsenzačnějších filmů a známých seriálů.

S rostoucími nároky na náš tým – jak kvantitativními, tak kvalitativními – i náš tým potřebuje růst.

Proto jsme založili UPP VFX Academy – abychom pomohli mladým tvořivým talentům nastartovat kariéru v oboru vizuálních efektů.

V akademii se naučíte vše potřebné, abyste se mohli podílet na naší největší vášni: výrobě filmů. Povedou vás veteráni v tomto oboru, budete pracovat na výkonných strojích s nejnovějším softwarem a na nejzajímavějších projektech.

 

We are the UPP VFX Team. We work together to deliver outstanding visual effects for the most thrilling blockbuster movies and renowned TV series.

As the demands on our team grow – both in volume and complexity – our team needs to grow along with those demands. This creates an opportunity for people looking for a way to break into the industry.

The UPP VFX Academy was established to help young creative talents start their careers as professionals in the VFX industry. As a student of the Academy, you will learn all of the critical skills to illuminate or enhance your talent in order to make a strong and lasting contribution to our greatest passion: filmmaking.

At the UPP VFX Academy, you will be led by VFX veterans, work on powerful hardware with the latest software and have the opportunity to be a part of amazing projects for world-class filmmakers.

If you’ve been looking for a way to get your foot in the door, reach out to us now and begin your career in VFX today!

Otevřené třídy / Open classes:

2D Compositor – The Foundry Nuke software